21 Aralık 2015 Pazartesi

EdirneOsmanlı İmparatorluğu’nun İstanbul’dan önceki başkentidir.
Şehir İstanbul’a kendi aracınızla 3 saat mesafede olup küçük olduğundan hafta sonu 2 günde gezilebilir. Tarihi yapılar birbirine çok yakındır kendi aracınızla ortalama 5 er dakikalık mesafededir.

Camileriyle köprüleriyle Edirne
Edirne deyince akla Mimar Sinan’ın ustalık eserim dediği Selimiye Camisi Gelir. Bu caminin ustalık eseri olması için İstanbul’da bayağı bir cami çalışması yapan Mimar Sinan 2-3-4-5 derken en sonunda 8 fil ayağı üzerinde saklı, 43m yüksekliğinde havada asılı gibi duran kubbeyi yapmayı başarmıştır. Batılı mimarların Ayasofya’yı örnek göstererek mektup yazmalarına karşılık Mimar Sinan 30,5-31m tam daire olmayan kubbesi ile defalarca tadilata uğramış Ayasofya’ya karşılık 31,25 m çapında kubbesi ile Selimiye camisini yapmıştır. Selimiye camisi su giderlerinden, is odasına- ters lalesinden , kubbelerine, çinilerinden cami penceresi ve kubbe sayılarına, cami içi işçiliklerinden, şadırvanına kadar bir çok mühendislik ve mimari özelliği ile eşi yoktur.  Zaten Mimar Sinan’ın eserlerinin her biri birbirinden farklıdır. Balkan Savaşlarında saldırıya uğrayan Selimiye camisinin kıbleye göre sol tarafında yukarıdaki fırlatılan topun yara izi hala gözükmektedir. Avrupa mimarisinden en önemli farkı Mimar Sinan camilerinin kiliseler gibi karanlık, kasvetli ve ihtişamlı yani insanı küçülten şekilde olmamasıdır. Mimarbaşının camileri tasavvufidir. İnsanla bütünleşir. İhtişamı çok büyük olmasına rağmen huzur ve ışık verir.
Selimiye Camisi 


Selimiye camisine 5dk yürüme mesafesinde Eski cami ve 3 şerefeli cami, bulunmaktadır. Eski cami mimari özellikleri bakımından Osmanlı mimarisinin mihenk taşı özelliğini taşımaktadır. 3 şerefeli cami bilindiği üzere her bir minare şerefesine farklı merdivenlerden çıkma özelliği ile ender camilerdendir. 

Eski Cami 


Bunun yanı sıra Beyazıt külliyesinin içinde şifahane ve görülmeye değer cami bulunmaktadır.

Adalet Kasrı 

Trakya Üniversitesi

Kırkpınar yağlı güreşlerinin yapıldığı alan, Adalet Kasrı ve Balkan savaşları şehitliği birbirine yakın yerlerdir.
Lozan Anıtı

Karaağaçtaki Lozan anıtı, İstasyon ve Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar fakültesinin bulunduğu bölge ise şehrin mesire yeridir. Bir çok kafe ve restoran bulunmaktadır. 

Şükrü Paşa Balkan savaşları müzesi, Çanakkale savaşlarının bir kopyasıdır adeta.  1900’lü yılların başında Rusya’nın balkan ülkelerine bağımsızlık vaadiyle gerçekleşmiş harikulade savunma örneği gösterilmiş, duygu yoğunluğu yaşanacak tarihimizin en hüzünlü bölgelerinden birisidir.
Şükrü Paşa Balkan Savaşları Müzesi 

Bulgar Kilisesi 


Büyük Sinagog Ayrıca şehirde restorasyonu yeni tamamlanan büyük sinagog, hala kullanımda olan Bulgar kilisesi, şehrin diğer müzeleri ve köprüleri görülmeye değerdir.  


Yaklaşık 160.000 nüfusu ile şirin, tarih kokan bir sınır şehridir Edirne.

Selimiye camisi çevresinde tava ciğeri yenilebilecek bir çok restoran bulunmaktadır. Her caminin önünde Osmanlı macunu satılmaktadır. Mutlaka denenmelidir. Camiler bölgesinde turistik alışveriş için tarihi bedestenler bulunmaktadır. Özellikle şehrin simgelerinden olmuş aynalı süpürgeler (Gelin evini süpürürken, oturan kaynanasını izlemek için kullanılan) meşhurdur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

*Öne Çıkan Yayın*

TRT Radyo 1 Gecenin İçinden Gece Seyri Program Konuğu

Doğa ve Keşif Yürüyüşleri Mehmet Baba kimdir? Sık sorulan sorular

Popüler Yaayınlar